Historie

Naše ekofarma má zázemí v areálu zemědělské usedlosti, který je chráněn jako kulturní památka. Sestává se z roubené patrové chalupy, která má na pavlači  vyřezávané sloupky a hrázděné zdivo. Roubenka je na trámu ve světnici datována r. 1794. Na obytnou část roubené chalupy navazují chlévy pravděpodobně ze stejného období s klenutými stropy a zdobenými pískovcovými sloupy. Součástí dvora je volně stojící kolna na zděných pilířích z kamene, která dříve sloužila jako sýpka na uskladnění obilí. Dvůr je od humen uzavřen roubenou stodolou.

Usedlost jsme zakoupili v roce 2000, kdy byla několik desítek let v zanedbané péči. Postupnou rekonstrukcí se snažíme usedlosti navrátit její původní venskovský ráz a chceme tím přispět k zachování lidové architektury severního Plzeňska. Rekonstrukce celého areálu probíhá za velmi dobré spolupráce s orgány památkové péče. Jejím pracovníkům patří velký dík za nezištnou odbornou pomoc a v neposlední řadě i finanční podporu.

Myšlenka založení ekofarmy a především moštárny vznikla před několika lety, v době, kdy jsme usedlost využívali jako rekreační chalupu. Ekofarma a moštárna začala fungovat v roce 2008. V květnu jsme zakoupili budovu bývalého smíšeného zboží naproti naší roubence. V průběhu léta jsme zde vybudovali moštárnu a díky podpoře z fondů EU jsme si pořídili moderní technologii pro zpracování pasterovaných moštů. První moštovací sezona k našemu potěšení ukázala, že máte zájem o kvalitní nápoje přírodního původu.

Datace na trámu ve světnici roubenky dává tušit stáří stavby

 

 

Fotografie usedlosti z 1. poloviny 20. století

 

Rekonstrukce usedlosti ve fotografii

Takhle jsme začínali - stav v roce 2000

Zahájení rekonstrukce roubenky

Roubení bylo ve velmi špatném stavu a chalupu bylo nutné celou podepřít 

Nové trámy roubené konstrukce a obnovení původní dispozice oken

Roubenka s navrácenou původní tváří

Stodola byla v době koupě na pokraji zániku

Protézování poškozených trámů stodoly

Máme nový krov

a dnes ...

 

 

Kontakt

Mgr. Jaroslav Hruška

info@biomostarna.cz

Stvolny 16, 331 62 Manětín

725 552 919 Jaroslav Hruška
728 039 399 Miroslava Hrušková

Vyhledávání

OTEVÍRACÍ DOBA

 
0 6 : 0 0  -  2 4 : 0 0  
 
Samoobslužný prodej u nás funguje každý den.
 
 

VÝKUP OVOCE

0 9 : 0 0  -  1 8 : 0 0  
 
pondělí - neděle 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode